W dzisiejszych czasach materiały do nauki języka angielskiego znajdują się w zasięgu ręki. Nie mam tutaj na myśli nawet książek czy różnorodnych zajęć z lektorem, ale coś co naprawdę zapewne trzymasz w ręku, czyli komputer i telefon.

Internet to potężne źródło wartościowej wiedzy na każdy temat, ale ucząc się języka szczególnie warto docenić możliwości jakie daje YouTube. Właśnie dlatego dzisiaj polecę Ci najlepsze kanały do nauki angielskiego.

Samo słuchanie oczywiście nie załatwia sprawy, jednak zdecydowanie może ułatwić naukę i systematyczny kontakt z językiem, który jest bardzo ważny. Dzięki regularnemu osłuchiwaniu się z językiem łatwiej odtworzysz jego melodię, wymowę i nieuchronnie pochłoniesz całą masę słówek i wyrażeń.

Nauka z YT pozwala również przełamać rutynę i łączyć przyjemne z pożytecznym. Warto korzystać z materiałów na kanałach, których tematyka skupia się na uczeniu języka angielskiego, ale jeszcze większą korzyścią może okazać się oglądanie nagrań na temat zgodny z zainteresowaniami. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie!

Tym razem zaprezentuję Ci listę kanałów skupionych na „lekcjach” angielskiego na Youtube, które warto subskrybować, a innym razem pokażę ciekawe anglojęzyczne kanały.

10 najlepszych kanałów na YT do nauki angielskiego

 

 1. BBC Learning English

  To mój ulubieniec jeśli chodzi o typowy kanał do nauki angielskiego. Nowe filmiki pojawiają się kilka razy w tygodniu i dotyczą wielu zagadnień – raz jest to gramatyka, raz omawiane jest konkretne słówko, a innym razem to filmik omawiający aktualne wydarzenia ze świata. Plusem jest również to, że nagrania są dość krótkie – ok. 10 min. Warto subskrybować i wyrobić sobie nawyk oglądania na bieżąco :).

 2. Eng Vid

  Na tym kanale lekcje prowadzone są przez kilka różnych osób. Tematyka jest również bardzo szeroka – wiele świetnie wyjaśnionych zagadnień gramatycznych, funkcjonalny angielski nastawiony na konkretne sytuacje, a także angielski typowo biznesowy. Filmiki są przeważnie dłuższe niż 10 minut, ale są tak napakowane wiedzą, że zdecydowanie mogą służyć jako prawdziwe lekcje.</li>

 3. Business English Pod

  Świetny kanał skupiony na angielskim w pracy. Większość „lekcji” kładzie nacisk na poprawę umiejętności konwersacyjnych. Zamiast ogólnych tematów są bardzo konkretne i praktyczne np. jak mówić o datach, jak mówić o możliwościach, jak generalizować po angielsku. Na pewno świetnie sprawdzi się dla osób na poziomie średniozaawansowanych, którym zależy na biegłości w mówieniu, ale także dla zaawansowanych, którym brakuje odwagi i swobody językowej. Na kanale jest też seria na temat słownictwa i zaawansowanych zagadnień gramatycznych.

 4. Learn English with TV Series

  Nauka angielskiego z serialami to świetny pomysł dla fanów popularnych serii. Zamiast oglądać je tylko rozrywkowo warto zaglądać na ten kanał, żeby przypomnieć sobie niektóre sceny i posłuchać lektora, który tłumaczy znaczenie i użycie wielu słówek i konstrukcji. Ten kanał może zdecydowanie wzbogacić słownictwo i pomóc w uczeniu się naturalnego języka. Znajdziecie tu filmiki stworzone m.in. na podstawie fragmentów Friends czy Harrego Pottera.

 5. English with Lucy

  To kanał nagrywany przez przesympatyczną brytyjkę. Będzie idealny dla osób, które celują w brytyjski angielski. Można zakochać się w akcencie Lucy oraz jej uroku osobistym, a same lekcje zawierają przystępnie podaną wiedzę z gramatyki, słownictwa czy wymowy. Lucy ma też sporo nagrań w których wyjaśnia i poprawia popularne błędy obcokrajowców. Lubię też jej filmiki, w których pokazuje bardziej odpowiednie alternatywy dla naużywanych słówek czy zwrotów.

 6. mmmEnglish

  Kanał na którym często pojawia się tematyka wymowy i zdobywania pewności w mówieniu po angielsko. Poza tym znajdziecie tu także świetnie wyjaśnione zagadnienia gramatyczne , idiomy, frejzale, popularne błędy, konwersacje z native speakerami czy serię filmików o gotowaniu i jedzeniu po angielsku. Kanał prowadzi Emma – English Confidence Coach, która również sprawia, że kanał ogląda się przyjemnie.

 7. Go Natural English

  Pod ten adres powinni zajrzeć przede wszystkim fani American English, jednak to również ciekawy kanał dla każdego. Wśród różnych serii filmików znajdziecie też te dotyczące angielskiego biznesowego. Poza tym oczywiście dowiecie się dużo na temat praktycznego angielskiego używanego na co dzień oraz samego procesu nauki.

 8. Linguamarina

  Kolejna lektorka, której po prostu nie da się nie lubić. Jej filmiki napakowane są solidną dawką wiedzy, bo sporo jest takich w stylu – 50 biznesowych fraz albo 25 idiomów, dzięki, którym będziesz brzmieć jak native speaker. Można się naprawdę sporo nauczyć i to już z jednego odcinka! Dodatkowo na kanale pojawiają się również filmiki motywujące do nauki angielskiego i pokazujące sposoby na efektywniejszą naukę. Naprawdę super wartościowe treści!

 9. Po cudzemu

  Przechodząc do polskich poleceń zaczynam oczywiście od kanału Arleny Witt. Znajdziecie na nim lekcje dotyczące mówienia po angielsku – dużo praktycznego słownictwa i poprawnej wymowy. Filmiki z pewnością okażą się dla Was wciągające i pozwolą lepiej zapamiętać wiele poruszanych zagadnień, bo Arlena wzbogaca je humorystycznymi komentarzami oraz wycinkami ze znanych filmów i seriali. To naprawdę kanał z pomysłem i wiedzą, który koniecznie warto nadrobić.

 10. Linguafil

  Kolejny polski kanał, który chcę polecić to właśnie Linguafil prowadzony przez sympatyczną Bognę, która jest doświadczoną lektorką. Można zacząć od nagrań dotyczących bariery językowej, planowania nauki, świadomego uczenia się, a następnie zatopić się w stricte językowych filmikach o gramatyce czy popularnych błędach.

Mam nadzieję, że uda Wam się przetestować każdy z kanałów i wybrać kilku swoich ulubieńców, które będziecie odwiedzać regularnie :).

Jeśli spodobał Ci się wpis to koniecznie podeślij go znajomym, którym również się przyda :).

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.